round image on layout top

Balın Cilt Üzerindeki Etkileri

19 Haziran 2012 by sera divider image
Balın Cilt Üzerindeki Etkileri

Bal doğal bir tatlandırıcı olmakla birlikte cilt yaralarının tedavisine de iyi gelmektedir. Antimikrobiyal etkisi ile cilde iyi gelen bal aynı zamanda cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Mantar, iltihaplı yaralar ve akne tedavisinde kullanılan bal egzamaya da iyi gelmektedir.

İlaçlardan yemeklere kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahip balın faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde bulunan yüksek oranda antimikrobiyal bileşenler, glikoz ve fruktoz ile cilt üzerinde oluşan açık yaraların tedavisinde etkili bir çözüm sunan bal, alerji semptomlarını hafifletir, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kan şekeri düzeyini korur, diş iltihabı ve diş çürüklerini önler.

Manuka ağacının çiçeklerinden elde edilen bal da kırışıklık tedavisinde kullanılmaktadır. Manuka balı ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlar ve sigara kullanımı, güneşin zararlı ışınları ve alkol tüketimi nedeniyle yıpranmış cildin onarılmasını sağlar.

Balın Cilt Üzerinde Kullanımı

Balı cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt hastalıkları, mantar ya da egzama tedavisinde kullanmak için cilt üzerine ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün ve yarım saat kadar bekletin. Sonrasında ılık suyla yıkayarak nemlendiricinizi sürün. Eğer yüzünüzde iltihaplı sivilce ya da akne varsa yine aynı şekilde uygulamanız iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Bunun için organik bal kullanımı önemlidir.

Genel olarak güvenli bir ürün olan balın belirgin bir yan etkisi bulunmuyor. Fakat sıkça rastlanan polen alerjisi bal kullanımı sırasında alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar cilt kuruluğuna, cildinizin pullanmasına ya da tahriş olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elinizin üst kısmında küçük bir alana sürüp birkaç saat bekleyerek test edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekenler:

  • manuka balinin faydalari
  • manuka bali faydalari

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminiz*

Eposta*

Web adresiniz(varsa)

Yorumunuz


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>bottom round image

footer blue big nice

footertop right
© 2010 Akilhocam.com | Moda ve Güzellik Danışmanınız.