round image on layout top

Böbrek Taşı Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

09 Temmuz 2012 by Aybik divider image
Böbrek Taşı Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

 

Genellikle sağlık yazılarımızda neyi tüketip neyi tüketmeyeceğimizden bahsediyoruz. Bunlara ek olarak bugün yazımızda böbrek taşı düşüren hasaların neler yememesi gerektiğinden bahsedelim. Önemli olan neler tükettiğimiz kadar neler tüketmediğimizdir.

Sodyum:, normal sağlıklarında olan insanlar için tavsiye edilir ve günlük olarak da sodyum oranı 2,4 mg’dır. Bu değerin üstünde sodyum tüketimi kalsiyum oksalat nedeniyle oluşan böbrek taşı riskini arttırır. Genellikle bu risk ile karşı karşıya kalanlar konserve yiyeceklerden uzak dursalar iyi olacak gibi gözüküyor. Hazır gıdalarda da bulunabilir ve böbrek taşı olanlarda sorun oluşturabilir.

Bakalım bu bahsettiğimiz hazır gıdalar nelermiş. Çok sevdiğimiz ve bol bol tükettiğimiz patates cipsi, hamburger, dondurulmuş hazır gıdalar, işlenmiş gıdalar, tuzlu atıştırmalıklar, tuzlu peynirler, hazır çorbalar, şarküteri ürünleri, tuzlu yemişler bunların arasında yer alabilir.

Çilek, ıspanak, çikolata, yemişler, çay, kahve, çikolatalı içecekler, koyu renkli biralar, soya içecekleri gibi oksalat bakımından zengin gıdalar ve içecekler böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Önemli olan bu besinleri tüketmemekten öte daha az ve kontrollü tüketmektir. Böbreklerinde taş olan insanlar, bu gıdalar dışında karabiber, marmelat, soya sosu, patates, maydanoz, turunçgiller, kivi, zeytin gibi oksalat içeren besinleri daha dikkatli tüketirlerse sağlıkları açısından daha iyi olabilir.

Özellikle Türk mutfağından ağırlıklı besinler ile besleniyorsak ve bu besinleri tüketenler genellikle erkekler ise sofrada et olmaması mümkün değildir. Et gibi yüksek oranda protein içeren besinler idrardaki kalsiyum ve oksalat miktarını arttırabilir. Ürik asit seviyesi yüksek olan kişilere protein bakımından zengin gıda tüketimini sınırlandırmaları önerilir. Az miktarda alkol tüketimi böbrek taşı oluşumuna yol açmaz ancak yüksek miktarlarda tüketildiğinde ürik aside dönüşen “pürin” içerdiğinden börek taşına neden olabilir. Miktarlar çok önemlidir. Doktorunuza danışmanız bu durumda çok önemlidir.

Peki böbrek taşı olanlarda başka hangi gıdalar zararlı olabilir. Aşırı şekerli içecekler, rafine şeker, kızılcık suyu, greyfurt suyu böbrek taşı olanlara önerilmez. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Sonuç olarak böbrek taşı oluşumunu engellemek için dengeli bir beslenme şarttır.

 

İlginizi Çekenler:

  • böbrek taşına zararlı yiyecekler
  • böbrek taşı olanların yememesi gerekenler
  • böbrek taşı olanlar ne yememeli
  • böbrek taşına iyi gelmeyen yiyecekler
  • böbrek taşına zararlı olan yiyecekler
  • bobrek tasi olan ne yememeli
  • böbrek taşına zararlı gıdalar
  • kivi böbrek taşı
  • bobrek tasina dokunan yiyecekler
  • bobrek taşı olan ne yemek zararlı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminiz*

Eposta*

Web adresiniz(varsa)

Yorumunuz


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>bottom round image

footer blue big nice

footertop right
© 2010 Akilhocam.com | Moda ve Güzellik Danışmanınız.