round image on layout top

Dil Şişmesine Dikkat !!!

10 Temmuz 2012 by Aybik divider image
Dil Şişmesine Dikkat !!!

Dil vücudumuzda bulunan en önemli organlardan biridir. Hatta en güçlü kaslara sahiptir. Dilin hasta olduğu durumlarda mevcuttur. Önemli bir organ olduğundan hastalıklara ve alerjilere karşı tedbirli olunmalıdır.

Dil şişerek hayatınızı tehlikeye sokabilir. Çeşitli alerjiler sonucunda dilde şişlik oluşabilir. Hapşırma, öksürük, solunum yollarının tıkanması, kaşıntı ve kızarıklık gibi diğer belirtiler görülebilir. Dikkatli olunmalı ve böyle bir durumda doktora başvurulmalıdır. Eğer sorun alerji ise vücudunuzda başka sorunlarda oluşabilir.

Mononükleoz hastalığı da olabilir. Öpüşme hastalığı denilebilen mononükleoz insanlarda tükürük yoluyla bulaşmaktadır. Bu hastalığın belirtileri arasında virüsün kişide uzun süreli yorgunluk hissi olarak belirti göstermesidir.

Virüs bir kere bulaştı mı hastanın hayatı boyunca bu hastalığı taşımasına sebep olur ve hastalık bazen aktif olup bazen uyku dönemine geçer.

Mononükleoz’un diğer belirtileri arasında yorgunluk, ateş, dil şişmesi ve boğaz ağrısı bulunmaktadır. Doktorunuz bu teşhisi koyduktan sonra verdiği reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır. Dinlenmenizde bu hastalığın tedavisinde etkilidir.

Dilde oluşan başka hastalıklardan biride dil kanseridir. Teşhisinden sonra hemen tedavi edilmelidir. Ciddi sonuçlar oluşabilir.

Belirtileri, dil şişmesi başta olmak üzere, ağız içinde uyuşma, kanama, ağrı, dil üzerinde kırmızı lekeler, şişmiş lenf bezleri, kulak ağırları, beyaz lekeler gibi diğer belirtiler görülmesidir. Başka hastalıklarında belirtisi olabilir bu belirtiler. Tanı için fiziksel muayenenin ardından biyopsi istenebilir.

 

Dil iltihaplanmaları da olabilir dilinizdeki sorun. Oral herpes gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, mantar, demir eksikliği anemisi ya da aftöz ülser, tütün, baharat ya da sıcak gıdalar dil iltihaplanmasının diğer nedenleri arasında gösterilmektedir. Bunun gibi bir durumda iltihap neticesinde dil renk değiştirebilir, konuşma ve yutkunma güçlüğü oluşabilir, dil rengi solabilir. Hemen doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

 

İlginizi Çekenler:

  • dil şişmesi
  • dil neden siser
  • dilin şişmesi
  • dilde şişme
  • dil sismesi neden olur
  • dil şişmesinin nedenleri
  • dil şişmesi nedenleri
  • dilde şişlik
  • dil şişmesi uzmantv
  • dil şişmesi tedavisi

Etiketler:


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminiz*

Eposta*

Web adresiniz(varsa)

Yorumunuz


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>bottom round image

footer blue big nice

footertop right
© 2010 Akilhocam.com | Moda ve Güzellik Danışmanınız.