round image on layout top

El ve Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir

18 Haziran 2012 by sera divider image
El ve Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir

Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan dokularımız fazla su tutarak, ödem adı verilen şişliğe neden olabilmektedir. El, ayak, bilekler ve bacaklar vücudumuzda en çok şişen yerlerdir. Az miktarda olan şişlikler normaldir ve genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak el ya da ayak şişmesinin nedeni çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği için mutlaka nedenin belirlenmesi için doktor kontrolü gerekmektedir. Bu çeşitli hastalıklar arasında ise lupus, hormonal dengeyi bozan hastalıklar, damar trombozu, karaciğer ve böbrek hastalıklarıdır.

Lupus

Çeşitli dokularda kronik iltihaplanma olarak görülen bağışıklık sistemi hastalığı olan Lupus, yorgunluk, eklem şişliği, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda ödem, yine aynı bölgelerde ve yüzde deride kızarıklık ve döküntü şeklinde kendini gösterir.

Gebelik ve Hormonlar

Gebelik döneminde, premenstrüel semptomlar yaşayan ve östrojen takviyesi alan kadınlarda el ve ayak şişmesi görülebilmektedir. Bu dönemde tuzlu gıdalarla beslenmek ya da aynı pozisyonda uzun süre durmak şişliği arttıran nedenlerdir.

İlaçlar

Şişlikler bazı ilaçlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu ilaçların yaptığı yan etkiye bağlı olarak görülen şişlikler ise şu ilaçlardan kaynaklanabilir: Yüksek kan basıncı ve migren tedavisinde kullanılan kalsiyum blokerleri, aspirin gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı diyabet ilaçları.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği

Atıkların vücuttan atılmasını sağlayan organlarda oluşan fonksiyon bozuklukları el, ayak, bacak ve yüzde şişlik yaratabilmektedir. Bu organlarda oluşan hasarlar ve hastalıklar vücudun fazla su tutmasına neden olarak şişliğe neden olurlar.

Yaralanmalar

Yaralanmalar sonrası şişlik görülebilir. Ayak bileği, el bileği, diz, ayak ve bacakta oluşan kırılmalar, kemik çatlaması, bileğin dönmesi, yumuşak doku zedelenmesine yol açan yaralanmalar bu bölgelerde şişlik oluşturabilmektedir. Soğuk kompres ile bu şişlik durumu azaltılabilmektedir.

Derin Damar Trombozu

Derin damarlarda kan pıhtısı birikimi olarak görülen hastalıkta da çoğunlukla bacaklarda şişlik görülmektedir.

 

İlginizi Çekenler:

 • el ve ayak şişmesinin nedenleri
 • el ayak şişmesinin nedenleri
 • el ayak şişmesi
 • el ve ayak şişmesi
 • el ayak şişmesi nedenleri
 • el ayak sismesinin nedeni nedir
 • el ve ayaklarda şişme
 • el ve ayak şişmesi nedenleri
 • el ve ayak şişmesi sebepleri
 • el şişmesi hissi

1 geri dönüş El ve Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir

 • 21 yasındayım ve ellerim-ayaklarım cok fazla şişer oldu. uzun zamandır vardı fakat son günlerde dahada sıklaştı. dahiliye’ye gittim kan ve idrar tahlili yaptı kanımda enfeksiyon olduğunu söyledi. antibiyotik ve alerji ilacı tedavisi uyguladı fakat alerji testi yapmadi. ilaçlar bitince gene cok sıklıkla olmaya başladı. tekrar doktora gideceğim ama dahiliye ye mi fakat genel cerrahiye ye mi gitmem gerekiyor bilmiyorum benı bılgılendırırseniz sevinirim.

  Cevapla


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminiz*

Eposta*

Web adresiniz(varsa)

Yorumunuz


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>bottom round image

footer blue big nice

footertop right
© 2010 Akilhocam.com | Moda ve Güzellik Danışmanınız.