round image on layout top

Kadınlar En Çok Hangi Renkleri Tercih Ediyor

09 Ekim 2012 by sera divider image
Kadınlar En Çok Hangi Renkleri Tercih Ediyor

Modayı takip eden kadınlar kadar kendine yakışanı takip edenler de var elbette. Peki modanın renkleri mi tercih ediliyor derseniz. Birçok kadın kendine yakışan rengi tercih ediyor diyebiliriz. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Emine Koca ile Yrd. Doç. Dr. Fatma Koç, 20-50 yaş grubunda çalışan 300 kadının giysi ve renk tercihini araştırdı.

42′si özel sektörde yarı zamanlı (part-time) çalışan öğrenci, 208′i kamu, 50′si de özel sektörde görev yapan 300 kadınla yapılan araştırmada, klasik giyim tarzını genellikle işçi ve memurların, spor giyim tarzını ise öğrenci ve serbest meslek sahibi kadınların tercih ettiğini belirlendi. Hem çalışma koşullarının hem de sektör tipinin giyim tercihlerini etkilediğini söyleyebiliriz. Yrd. Doç. Dr. Koca, “Çalışan kadınların resmi ortamlarda daha ciddi ve resmi görüntü veren giysiler tercih ettiği sonucuna ulaştık. Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi’nde de yayımlanan araştırmamıza göre, kadınların giysilerinde tercih ettikleri ilk altı rengi ise pembe, mavi, lacivert, beyaz, kahve, kırmızı renkler olarak belirledik.”

Mesleklere göre renk seçimi

Serbest meslek sahibi kadınlar giysilerinde çoğunlukla pembe, mavi ve yeşil renkleri tercih ediyor. Öğrenciler pembe, mavi, yeşil, lacivert; memurlar ise pembe, beyaz, lacivert; işçilerde mavi, kahverengi, lacivert renklerini çoğunlukla tercih ediyorlar

Çalışan kadının renk tercihi!

Tüm meslek gruplarında pembe rengin tercih edilmesi sonucuna göre ise Koca çalışan kadınların yaşlarına göre 20-25 yaş arasında siyah, beyaz, pembe, 26-30 yaş arasında pembe,kırmızı, beyaz, 31-35 yaş arasında mavi,pembe,kırmızı,36-40 yaş arasında lacivert, mavi,kahverengi,41-45 yaş arasında pembe,lacivert,46 ve üzeri yaş grubunun ise lacivert ve pembe renkleri çoğunlukla tercih ettiklerini kaydetti.

Tüm yaş gruplarında tercih edilmeyen renk ise turuncu, sarı ve gri oldu. Koca, “Gri,turuncu ve sarının tüm yaş gruplarında tercih edilmeyen renkler olduğu sonucuna ulaştık” diye konuştu.

Renk uyumu önemli

Araştırma sonucunda kadınların tümünün çoğunlukla giysilerinde renk uyumuna dikkat ettikleri ve giysilerinde tek rengin tonlarını ve krem kahverengi uyumunu tercih ettiklerinin de anlatan Koca, şunları söyledi: “Araştırmamızda kırmızı rengin tutku ve heyecan, turuncunun sevinç ve tembellik, sarının üzüntü ve samimiyet,pembenin renk duygusallık ve huzur, mavi rengin özgürlük, yeşilin samimiyet,siyahın ciddiyet, beyazın temizlik, grinin tembellik,laciverdin azim, kahverenginin otorite duygusunu uyandırdığı da belirlendi.”

Kendilerini daha mutlu hissettiklerini ve kadınların genelde fiziksel kusurlarını kapatmak amacı ile uyuma dikkat ettikleri belirtildi.

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminiz*

Eposta*

Web adresiniz(varsa)

Yorumunuz


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>bottom round image

footer blue big nice

footertop right
© 2010 Akilhocam.com | Moda ve Güzellik Danışmanınız.